07 octombrie 2012

Univers


Ce-ar fi dacă ne-am scufunda în ape?
Să înotăm printre moleculele stelelor acvatice
să ne agățăm de colțul lunii lichide,
să ne rătăcim prin întunericul cerurilor oceanice!
În universul de sub pelicula de apă
ne-am preschimba în nimfele uitării,
în oceanide menite să vegheze lumea,
să o zămislească în străfundurile mării
și să o adeverească muritorilor
printr-o suflare de cristal.
Am putea cuprinde, cu mâini albe și reci
peștișorii aurii ai viselor noastre.
Aș putea să îi descânt
Să șteargă chipul uitărilor albastre.



16 septembrie 2012

Tăcerea




Și o bucățică din "tăcerea" inspirațională :D

A sparge tăcerea în mii de cioburi,
în tăceri mai mari şi mai mici,
E ca şi cum ai încerca
să înmulţeşti culoarea durerii cu nouă
şi să o împarţi la douăzeci şi şapte.

Şi-aş vrea,tăcerii lumii,
Să-i sfâşii beregata de sunete seci,
Să-i sorb cu voluptate sângele cu melodii,
Să-i cânt în surdină
Cântecul limfatic al Universului.

Iar tăcerea mea,
Aș alinta-o cu glasul unui pian dezacordat
Cu o coardă ruptă de chitară
Și cu sunetul sec al chipului gol.

06 septembrie 2012

A avea


Inspiraţia :X

Am un vis în mâna dreaptă
Şi îl scurg uşor,prin pană
Către albul care-aşteaptă -
Foaia -dulcea slovei mană.

Am o stea în mâna stângă,
Steaua unui ochi de iarbă;
Gândul pare că-mi îngână,
Doar că mâna mi-a fost oarbă.

Am un sens în gândul propriu,
Cu sălaşul chiar sub stern,
Şi un paradis alotriu
Înfloreşte-ntr-însul, tern.