04 septembrie 2012

"I" "I" "I" "I" luaţi, tăiaţi, adăugaţi,numai să fie corect!

M-am gândit aşa(o să vă supăraţi pe mine,dar decât să lâncezim în neştiinţă,mai bine să mă urâţi) : să explic celor interesaţi cum stă treaba cu "i"-urile astea "preacauzatoare" de dileme.

O primă greşeală întâlnită mai mult decât frecvent este forma de prezent ,la persoana a doua a verbului "a afla" - "tu aflii/să aflii"(GREŞIT TOTAL).
=>> DE CE?

PENTRU CĂ : o silabă trebuie să conţină O VOCALĂ (una mare şi lată,nici mai mult,nici mai puţin).Carevasăzică,pornind de la falsa ipoteză ca AFLII(cu 2 de "i") e varianta corectă ,despărţim în silabe =>"tu a-flii"(unde avem o vocală şi o semivocală care,asemeni politicienilor din România,e inutilă => de ce?? pentru că suntem induşi în eroare de pronunţarea acestei forme) .
În "tu afli" - acest minunat "i" este singura vocală din silaba lui mică şi drăguţă,şi ca să îl audă lumea,se dă mare şi se lungeşte în pronunţie - [aflii] ,în transcriere fonetică.

Greşeala numărul 2 se cheamă "să sti" in loc de "să ştii"(aceeaşi poveste cu verbul cel de toate zilele- "a fi"  - "să fii",nu"să fi" .
=>> DE CE?

PENTRU CĂ :nu se mai aplică regula anterioară.Aici este vorba de adăugarea terminaţiilor specifice la forma de infinitiv.
Infinitiv: a şti
Indicativ prezent: radicalul şti-, din infinitiv, plus terminaţii:
eu ştiu
tu ştii
el ştie
noi ştim
voi ştiţi
ei ştiu

Atât pentru ziua de azi.Pentru informaţii suplimetare vă recomand un călduros http://diacritica.wordpress.com/ & nelipsitul http://www.dex.ro/ şi vorbiţi corect că e sătulă lumea de analfabeţi!
 

24 septembrie 2011

Toamnă


E fum.Peste toate e fum.Printre blocurile cenușii,printre frunzele moarte,pe aleile înțesate cu maronii castane.Păsările plutesc prin văzduhul sur...vin...ce bine ar fi dacă ar veni...dar nu...ele pleacă.Totul e trist și gri.Gara așteaptă și ea plină de plictis...static..Trenurile se aud departe...
Toate au încetat să mai trăiască.Pentru o vreme pulsul Universului a încetat să mai bată.Venise toamna.Abia acum am relizat cât îmi lipsești..

17 septembrie 2011

"Societatea noastră aspiră spre mai bine." :)) Ce glumă bună!

Indiferența...sau "talk to the hand"!
"Societatea noastră aspiră spre mai bine."
Cam asta ni se spune tot timpul.Oare chiar așa este?Sinceră să fiu,mă cam îndoiesc.Nu știu în ce măsură avem impresia de evoluție,dar realitatea e cu totul și cu totul alta.Încă din cele mai vechi timpuri...lumea a fost la fel : o mizerie acoperită cu glazură roz.
Tot timpul lumea nu a căutat decât bunăstarea materială,confortul și multe alte banalități ce nu fac altceva decât să ne transforme în ceva ,care, fără prea mult efort să obțină lucruri mărețe.
Dar câți au căutat să își desăvârșească sufletul,să îl cizeleze?Puțini,foarte puțini,pentru că am învățat să înjurăm îmbrăcați în haine de firmă,am învățat să fim inculți cu biblioteca la doi pași de casă și am învățat să fim indiferenți apărând în mediul virtual ca mari ecologiști,salvatori și așa mai departe.De ce?
O altă deficiență a naturii umane e lipsa bunului simț.Prin ce se caracterizează?Simplu.Prin faptul că ne e lene să deschidem gura și să rostim un simplu "Bună ziua!",prin faptul că suntem prea captați de propriile noastre gânduri ca să îi mai ascultăm și pe ceilalți.
Vă mai întreb odată...oare societatea nostră chiar tinde spre mai bine?
Dacă nu suntem sinceri unii cu ceilalți,atunci haideți să fim sinceri cu noi înșine!