02 septembrie 2013

Toamnă & co.



Mi-e teamă să apăs pe butonul radioului, pentru că dacă aş face-o, vocea din cutie m-ar anunţa că a venit toamna şi că e luni; prin urmare, dublă decepţie.Îl las, tăcut şi monoton, să indice doar ora.Am aflat de multă vreme că a venit toamna, adică, să fim serioşi, dimineţi cu 16 grade...poate să fie el augustul cât o fi de august; şi apoi, miroase toată lumea a parfum de toamnă şi a tristeţe.

E haios pentru că, oricât te-ai spăla, pielea tot miroase a cădere de frunze.A început sã se adăposteasca, în venele noastre fragile, clorofila şi visul de soare.Căldura s-a cuibărit sub sternuri.Mai ales prin mediastine ponegrite de plecarea celor pe care i-am iubit...sau încă îi mai iubim; Dumnezeu ştie!

Mi-ar plăcea să cred că toamna e doar o glumă.
 
Să clipești de două ori, să bați din palme, să spui o vorbă de deochi și să fie din nou sfârșitul lui iunie.Ce vis minunat...

"A venit toamna, acoperă-mi inima cu ceva,
cu umbra unui copac sau mai bine cu umbra ta[...]" 


21 august 2013

Cântec rătăcirilor

Ți-am văzut zvâcnind sub piele
Parfumat-albastre vene;
Prin membrana ta de om,
Am ochit, în zare,
Gândurile-metronom.

Ți-am cântat zâmbind sub gene
Partituri color de stele
Și, râzând ca un copil,
Ai simțit nevoia
Să mă amăgești subtil.

Mi-ai adus în dar o floare
Cu aromă de uitare
Și nuanță de-amintiri.
Dar eu știu că doare
Regăsirea-n rătăciri!

Imaginea: ©kerevizinsapiyim (Tumblr)

19 iunie 2013

Cine eram azi dimineață?



În mine însămi m-am trezit
Și dat-am la o parte pătura de vise;
Pe raft, eu sufletul mi-am rânduit,
M-am adâncit într-ale oglinzii ape aprinse.

Reflexie?Ești "cineva"cu nume de tăcere
Ce-n corpul meu perfect se potrivește;
Deja știut e c-al meu trup , așa-i, ca tine,
Vremelnic precum flacăra ce mistuiește.

Încă mă-ntreb - cine eram azi dimineață?
În spatele privirilor încercănate
Există suflet, doliu mut, palpită viață?
Găsi-voi strop de nesfârșită entitate?


©Rebeca Cygnus Photography