27 februarie 2013

?

Miroase-a primăvară
Și soarele ar vrea să ne zărească
Și mugurii din noi să izbucnească,
Așa, ca-ntr-o beție diafană,
Nici indolentă, nici profană.
Încep să circule sevele noastre
Ca într-o simfonie prin oamenii goi
Și se unduiesc prin gânduri albastre
Până când sevele ne circulă pe noi.
Acum e rândul tău să-mi spui:
Tu vezi cum vine primăvara?
Cum se-mpletesc în pomi dorințele nespuse
Prin crengile ce cresc ca-ntr-un șuvoi,
Prin vis de ierburi soarelui ascunse?
Tu vezi cum florile ne înfloresc pe noi?

13 noiembrie 2012

Poem autumnal















Crăpături de-alei și frunze fade
Ocolesc – linii de șotron;
Copilăresc îmi pierd privirile
Prin fum de uscăciune și de ierbi
Și de-amintiri pierdute,
Arse în mormane și vândute,
Bătute de gând și stătute în blând
Culcuș de nădejdi.