27 februarie 2013

?

Miroase-a primăvară
Și soarele ar vrea să ne zărească
Și mugurii din noi să izbucnească,
Așa, ca-ntr-o beție diafană,
Nici indolentă, nici profană.
Încep să circule sevele noastre
Ca într-o simfonie prin oamenii goi
Și se unduiesc prin gânduri albastre
Până când sevele ne circulă pe noi.
Acum e rândul tău să-mi spui:
Tu vezi cum vine primăvara?
Cum se-mpletesc în pomi dorințele nespuse
Prin crengile ce cresc ca-ntr-un șuvoi,
Prin vis de ierburi soarelui ascunse?
Tu vezi cum florile ne înfloresc pe noi?

13 noiembrie 2012

Poem autumnal















Crăpături de-alei și frunze fade
Ocolesc – linii de șotron;
Copilăresc îmi pierd privirile
Prin fum de uscăciune și de ierbi
Și de-amintiri pierdute,
Arse în mormane și vândute,
Bătute de gând și stătute în blând
Culcuș de nădejdi.

07 octombrie 2012

Univers


Ce-ar fi dacă ne-am scufunda în ape?
Să înotăm printre moleculele stelelor acvatice
să ne agățăm de colțul lunii lichide,
să ne rătăcim prin întunericul cerurilor oceanice!
În universul de sub pelicula de apă
ne-am preschimba în nimfele uitării,
în oceanide menite să vegheze lumea,
să o zămislească în străfundurile mării
și să o adeverească muritorilor
printr-o suflare de cristal.
Am putea cuprinde, cu mâini albe și reci
peștișorii aurii ai viselor noastre.
Aș putea să îi descânt
Să șteargă chipul uitărilor albastre.